Odhad ceny bytu

aneb znát optimální prodejní cenu je jednou z počátečních podmínek úspěšného prodeje každého bytu.

Úvodem

Znát optimální prodejní cenu je jednou z počátečních podmínek úspěšného prodeje každého bytu. Příliš nízká prodejní cena povede sice k velkému počtu zájemců a rychlému prodeji, prodávající ale prodejem získá málo.

Příliš vysoká nabídková cena nebo její neuvedení vede k nezájmu kupujících, prodej se protáhne, nemovitost se takzvaně proflákne, což vede k postupnému zlevňování, a v konečném důsledku prodávající dosáhne také nízké ceny a ještě ztratí čas a prodej se mu prodraží.

Proto je dobré si předem zjistit optimální prodejní cenu, která dává největší naději na rychlý a úspěšný prodej.

Kupní ceny z katastru

Realizované ceny se mohou lišit od nabídkových cen, proto je potřeba ověřovat skutečné prodejní ceny. Realizované ceny získané z údajů katastru nemovitostí jsou dobrým vodítkem, zvlášť pokud znáte stav prodaného bytu a okolnosti prodeje a umíte přepočítat cenu na svůj byt a konkrétní dobu prodeje.

Cenové mapy

Cenové mapy jsou dobrým podkladem pro stanovení průměrné ceny bytu v dané lokalitě. Cenové mapy nemají bližší informace o jednotlivých bytech a okolnostech prodeje, proto mohou zobrazovat jen orientační ceny a nelze je slepě přejímat. Upřesnění ceny pro konkrétní byt může provést zkušený lokální realitní makléř, který cenové mapy využívá jen jako jeden ze způsobů odhadu ceny.

Odhad ceny bytu v Praze - Háje, Chodov, Opatov, Petrovice, Modřany od Realiťáka roku 2018

Porovnání nabídek

Na dosaženou aktuální cenu má vliv poměr nabídky a poptávky, a proto je třeba pro odhad ceny porovnat konkrétní nemovitost s nabídkami ostatních nemovitostí na trhu v dané době. Sledováním nabídek po delším období získáme cenový trend, který je užitečný pro přepočet cen na konkrétní období.

Know how a zkušenost

Na základě vlastních bohatých zkušeností, praxe a dlouhodobého sledování trhu jsem schopen z průměrné ceny přepočítat cenu konkrétního bytu podle jeho skutečných parametrů, které mohou ovlivnit cenu až o +-30%. Cenu také výrazně ovlivní způsob a kvalita prezentace bytu, čímž se může dosažená cena lišit o dalších +-10%.

Konzultace s odborníky

V případě potřeby využívám možnosti konzultovat ceny se znalcem na oceňování nemovitostí a s kolegy z oboru. V některých případech je užitečné i porovnání s výpočtem směrné hodnoty pro daň z nabytí nemovitých věcí.

Vliv poptávek

Tlak na ceny ovlivní také stav ekonomiky a dostupnost úvěrů, což má vliv na množství poptávajících a jejich zájem o koupi. Denně se na mne obracejí zájemci o koupi bytu v lokalitě, znám tak množství poptávajících a ceny, které jsou kupující schopni a ochotni hradit, a to mi umožní sledovat trendy na straně poptávky a zpřesnit tak odhady aktuálních cen.

Cena závisí i na prezentaci

Znát odhad ceny nemovitosti je jen jednou z počáteční podmínek pro úspěšný prodej nemovitosti. Skutečná dosažená cena ale závisí i na způsobu prezentace nemovitosti. Nevhodná prezentace odradí zájemce a povede tak k nižší prodejní ceně. Profesionální prezentace nemovitosti naopak pomůže v zájemci vytvořit zájem, zájemce si pak nemovitost zamiluje a je ochoten za ní uhradit slušnou cenu.

Pokud máte zájem o tržní odhad ceny nemovitosti pro prodej nebo dědictví, zavolejte mi na tel. 732 237 741 nebo napište na e-mail: hlousek@hlousekreality.cz.